Małopolska. Ponad 3,5 tys. łóżek dla pacjentów covidowych

Wnętrze Szpitala Uniwersyteckiego fot. Krzysztof Kalinowski

W Małopolsce będziemy mieli największą liczbę w Polsce szpitali tymczasowych — powiedział dziś w porannej rozmowie na antenie Radia Kraków wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

— Obecnie mamy bardzo rozbudowany system służby zdrowia covidowej. Dziś dla pacjentów covidowych mamy dostępnych około 3,5 tysiąca łóżek we wszystkich szpitalach w Małopolsce. Budujemy także szpitale tymczasowe, aby być przygotowanymi na kolejną ewentualną falę. Zrobimy wszystko, by dla każdego chorego, który potrzebuje hospitalizacji, było miejsce w Małopolsce — zapełnił Łukasz Kmita.

Wojewoda również wspominał o tym, "że na tą chwilę w Małopolsce mamy wolnych ponad 340 łóżek, ale nie oznacza to, że szpitale tymczasowe nie będą budowane".

Co z personelem?

Pytany o personel medyczny szpitala tymczasowego w Expo Kraków, który otwarty zostanie pod koniec listopada, Łukasz Kmita powiedział, że “ilość potrzebnych pracowników będzie zależała od ilości łóżek uruchomionych w nowym szpitalu tymczasowym.”

— W Expo Kraków będziemy mieli do dyspozycji ponad 370 łóżek, ale nie będą one dostępne od razu, lecz będziemy uruchamiać je stopniowo. Natomiast kadrę medyczną w powstałym szpitalu tymczasowym tworzyć będą w większości pracownicy szpitala im. Rydygiera, a także pracownicy, którzy zostaną oddelegowani z innych Małopolskich placówek — powiedział wojewoda.