MPEC kupił biurowiec za 50 mln złotych

fot. ATAL/Materiały prasowe

W miniony wtorek władze Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej zakupiły za 49,8 mln złotych biurowiec przy al. Pokoju – ustalił portal LoveKraków.pl.

– Zakupiony budynek biurowy zostanie zagospodarowany głównie na potrzeby naszej spółki, ale ten zakup pozwoli również na istotną poprawę warunków lokalowych straży miejskiej – mówi Renata Krężel, rzeczniczka prasowa MPEC.

Biurowiec za 50 mln zł

Miejska spółka biurowiec zakupiła 8 lutego, bezpośrednio od firmy deweloperskiej. Za obiekt przy al. Pokoju 81 o powierzchni użytkowej ponad 8,7 tys. mkw. zapłaciła 49,8 mln złotych. Do dyspozycji pracowników MPEC będzie również 112 miejsc parkingowych w garażu podziemnym oraz 70 na powierzchni.

Dlaczego firma zdecydowała się na kupno nieruchomości? Obecna siedziba wybudowana jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku nie spełnia wszystkich przepisów przeciwpożarowych, od lat nie został przeprowadzony generalny remont, a pracownicy musieli przebywać w pomieszczeniach nieprzystających do współczesnych realiów.

– Jesteśmy jedną z największych firm w Krakowie, co roku wypracowujemy zysk w wysokości nawet 30 mln złotych, a pracujemy w warunkach, które przypominają lata 90. XX wieku. Każdy kto nas odwiedza chyba widzi, że budynek tak naprawdę powinien być wyburzony, bo jest strasznie energochłonny – mówi nam osoba z MPEC.

Co dalej z planami na trzy biurowce?

Materiały z dokumentacji przetargowej MPEC
Materiały z dokumentacji przetargowej MPEC

Co stanie się z budynkiem przy al. Jana Pawła II 188? Jak wynika z przyjętego w 2019 roku planu rozwoju MPEC w latach 2020-2025 spółka chce wybudować trzy budynki biurowe. – W latach 2020-2025 planuje się realizację dwóch spośród trzech zaprojektowanych obiektów – czytamy w dokumencie.

Pierwsze prace zostały już poczynione. W lipcu zeszłego roku warszawska firma ZAZ wygrała przetarg na opracowanie kompleksowej i wielobranżowej dokumentacji na potrzeby budowy biurowca MPEC przy al. Jana Pawła II. Za zdobycie wszystkich uzgodnień oraz uzyskanie m.in. pozwolenia na budowę stołeczna spółka ma otrzymać ponad 1,7 mln złotych.

Kompleks biurowców miałby składać się z trzech budynków. Jeden byłby wykorzystywany przez MPEC (jedna kondygnacja podziemna i siedem naziemnych), dwa pozostałe (po dziewięć kondygnacji) byłyby wynajmowane komercyjne.

Powstanie pierwszego obiektu (kalkulacja powstała w III kwartale 2019 roku) kosztowałoby ponad 83 mln złotych. Za dwa pozostałe trzeba byłoby zapłacić po ok. 88 mln złotych.

Czy MPEC zmienił swoje plany? Na to pytanie do czasu publikacji tekstu nie odpowiedziała rzeczniczka spółki.