Ruszył 3. Małopolski Festiwal Podróżniczy 50°N. Blisko tysiąc uczniów na Wielkiej Lekcji Geografii

fot. Bochnia.EU

Ruszył 3. Małopolski Festiwal Podróżniczy 50°N. Tradycyjnie w ramach tego wydarzenia młodzi adepci podróżowania wzięli udział w Wielkiej Lekcji Geografii. Główne wydarzenia festiwalowe, czyli prelekcje, spotkania i warsztaty potrwają do niedzieli w Wieliczce.

Dwa poranki w bocheńskich i wielickich szkołach przyciągnęły ciekawe świata młode pokolenie podróżników. Blisko tysiąc uczniów wzięło udział w spotkaniach z zaproszonymi gośćmi. Kamila Kielar opowiadała o swojej wędrówce jednym z najdłuższych szlaków trekkingowych w Stanach Zjednoczonych – Pacific Crest Trail. Alicja Rapsiewicz zabrała widzów do odległej Australii. Nie zabrakło ciekawostek dotyczących zwierząt i rdzennych mieszkańców tego kontynentu. Dawką praktycznej wiedzy, dotyczącej podstaw nawigacji z mapą i kompasem, podzielił się Jacek Moskalik – ratownik górski reprezentujący Grupę Podhalańską GOPR. Wielka Lekcja Geografii to dobra okazja do pokazania świata w niecodzienny sposób, poza klasowymi ławkami. Takie szkolne doświadczenia rozbudzają wyobraźnię i rodzą marzenia o własnych podróżach, czego życzą młodym odkrywcom organizatorzy Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N.

Ale otwarcie!

W czwartek wieczorem w Bochni odbyło się spotkanie z Przemkiem Kossakowskim w ramach PROLOGU Festiwalu oraz z okazji 770-lecia miasta Bochnia. Publiczność, która wypełniła salę w Kinie Regis, wspólnie zdecydowała o temacie prelekcji. Spośród kilku propozycji przedstawionych przez gościa wieczoru wybór padł na „Moją historię”.

PROLOG w Bochni to przedsmak tego, co jeszcze w programie 3. Festiwalu 50°N. W piątek „solnym mostem” wydarzenie przeniosło się do Wieliczki, gdzie do niedzieli w Mediatece – Bibliotece Miejskiej odbędą się liczne spotkania, prelekcje i warsztaty.

Biletów coraz mniej

W sobotę wśród tematów królują przyroda i góry wysokie, o których opowiedzą Kamila Kielar, Jan Krzeptowski-Sabała i Krzysztof Wielicki. Ponadto będzie o rodzinnej wyprawie do Meksyku i o road tripie do Iranu popularnym „ogórkiem”, czyli VW T2.

W ostatni dzień Festiwalu od godziny 15 publiczność ruszy w rodzinną podróż kamperem po Europie razem z Manuelą i Pawłem Warzybokami. Dalej Łukasz Kocewiak opowie o Afganistanie z górskimi wątkami w tle. To rzadka okazja, aby usłyszeć więcej o tym kraju i ludziach, którzy tam żyją. Inspirującą historią będzie ta o wyjątkowych kobietach z Zimbabwe, które bliżej przedstawi Alicja Rapsiewicz. To jeszcze nie koniec atrakcji i niesamowitych spotkań. W Mediatece wystąpi także Jędrzej Majka, znany z telewizji prowadzący program „Na tropie przypraw”. I jak można się domyślić zabierze widzów w świat pachnący goździkami, cynamonem i najdroższą przyprawą świata – szafranem.

3. Małopolski Festiwal Podróżniczy 50°N zakończy się spotkaniem z gościnią wieczoru – Małgorzatą Szumską, podróżniczką, pisarką, autorką kilku książek i Prezeską Kopalni Złota. Od 15 lat jeździ po świecie, a w Wieliczce powie więcej o polskich atrakcjach na pozór brzydkich, ale wartych zobaczenia.

Więcej informacji o programie i biletach można znaleźć na stronie: www.50n.pl