Weekend pełen atrakcji: Noc Muzeów, piknik rowerowy Velo Huta, spacery i koncerty

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nadchodzący weekend zapowiada się naprawdę ekscytująco. Noc Muzeów, rodzinny piknik nad Zalewem Nowohuckim, koncerty czy spacery tematyczne to tylko niektóre z atrakcji czekających na krakowian oraz turystów.

Targi, warsztaty i spotkanie z „guru” morsów

Reha INNOVATIONS to jedyna na południu kraju impreza dla lekarzy, fizjoterapeutów, inżynierów biomedycznych oraz osób potrzebujących rehabilitacji. Wydarzenie odbędzie się 13–14 maja w EXPO Kraków i będzie połączeniem wystawy targowej, warsztatów eksperckich i wykładów otwartych.

W programie także spotkanie z Valerjanem Romanovskim, który podejmie dziś próbę pobicia rekordu Guinnessa w długości przebywania w śniegu. Mężczyzna uznawany jest za absolutnego „guru” w środowisku morsów. Więcej informacji na stronie: https://rehainnovations.pl/pl/

Vintage Market w Hali Lipowej

W sobotę odbędzie się specjalna edycja targów vintage i retro „Kogel Mogel” w stylu lat 80. i 90. Od godz. 12:00 do 18:00 w Hali Lipowej będzie można znaleźć prawdziwe perełki – marynarki, zdobione ramoneski, hawajskie koszule, jedwabne sukienki w cekiny czy wyjątkową biżuterię.

– To będzie bardzo klimatyczne wydarzenie i nie może Was zabraknąć – maj, słonko, zielono, vintage targi, pyszne jedzenie i relax w Halowym ogródku! Zrób dobry uczynek dla naszej planety i #KupujVintage! Specjalnie na tę okazję zaprosiliśmy wystawców z całej Polski. Zadbają o to, aby każdy znalazł dla siebie coś wyjątkowego – informują organizatorzy.

Wstęp na targi jest wolny.

Urodzinowa impreza – Velo Huta

Nowohucki szlak rowerowy Velo Huta obchodzi pierwsze urodziny. Z tej okazji 15 maja nad Zalewem Nowohuckim odbędzie się rodzinny piknik rowerowy. Na mieszkańców Krakowa oraz turystów czeka mnóstwo atrakcji, m.in. koncerty, konkursy z nagrodami, warsztaty czy animacje.

W trakcie pikniku będzie można zobaczyć także pokaz trialowy w wykonaniu zawodników MKS Ochotnica oraz skorzystać z porad fizjoterapeutów FizjoHuta.

Wydarzenie, organizowane przez Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, rozpocznie rowerowa parada wokół zalewu z udziałem Orkiestry Na Dużym Rowerze i cyrkowców na wymyślnych rowerach. Start o godz. 15:00.

Pikniki pełne atrakcji

W niedzielę Garbarnia Kraków rozegra mecz z Wigrami Suwałki, a ostatnie domowe spotkanie w tym sezonie będzie połączone z rodzinnym piknikiem. Wejście na obiekt przy ul. Rydlówka zostanie otwarte o godz. 15:00. O 17:00 zaś na murawę wybiegną piłkarze.

W programie zabawy dla dzieci z animatorami, wizyta klubowej maskotki, dmuchana zjeżdżalnia, wata cukrowa i trening piłkarski. Wstęp wolny.

Na niedzielny piknik zaprasza także Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana. Organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele atrakcji. Mowa o warsztatach robienia świeczek, zabawie z bańkami mydlanymi, skręcaniu balonów czy przebierankach w foto-atelier.

Wydarzenie odbędzie się w ogrodzie przy ul. Krupniczej 38 od godz. 13:00 do 18:00. Wszystkie atrakcje są bezpłatne.

Plenerowy trening nad Zalewem Nowohuckim

Zielone Treningi Plenerowe to akcja organizowana przez Benefit Systems, która odbywać się będzie w kolejne soboty maja w godzinach 10:00–13:00. Zajęcia na świeżym powietrzu zostaną połączone z działaniem na rzecz środowiska – po zakończonych ćwiczeniach uczestnicy wspólnie posprzątają obszar wokół miejsca, gdzie odbyły się zajęcia.

W sobotę, 14 maja, trening odbędzie się nad Zalewem Nowohuckim.

Noc Muzeów

Już dziś progi dla zwiedzających otworzy ponad 50 jednostek muzealnych w ramach krakowskiej Nocy Muzeów. Hasło tegorocznej edycji to „Moc Muzeów – dla Ukrainy”.

– Staramy się przybliżyć i pokazać to, czego na co dzień w muzeach może nie widać. Sięgamy i zaglądamy do zakamarków. Pokazujemy te zbiory, które na co dzień nie są prezentowane. Ponadto wystawy czasowe i stałe są okraszone wydarzeniami towarzyszącymi i dodatkowymi atrakcjami – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Noc Muzeów rozpocznie się o godz. 18:00 w Muzeum Fotografii przy Rakowickiej, a inauguracji towarzyszyć będzie polsko-ukraiński koncert. Tego wieczoru zostanie także otwarta nowa wystawa czasowa „Co robi zdjęcie?”. Szczegółowy harmonogram tegorocznej Nocy Muzeów na stronie: krakowskienoce.pl

Znani za ladą

13 maja to także ostatni dzień Tygodnia Bibliotek. Dziś w godz. 15:00 – 17:00 odbędzie się akcja „Znani za ladą w Bibliotece Kraków”, podczas której artyści, pisarze, dziennikarze, mistrzynie kuchni, sportu czy radni miejscy będą pomagać czytelnikom wypożyczać książki oraz doradzać im w wyborze tytułów.

Za biblioteczną ladą pojawi się m.in. żona prezydenta Krakowa. Kto jeszcze weźmie udział w akcji? Sprawdźcie w poniższym artykule.

Spacery tematyczne po Krakowie

Krakowskie Forum Kultury zaprasza na weekendowe spacery edukacyjne w ramach akcji „Kraków na okrągło”.

Sobota, godz. 16:00–18:00

Temat: O stylach w architekturze na przykładzie budowli na terenie Starego Miasta.
Trasa: kościół św. Andrzeja, kościół św. św. Piotra i Pawła, katedra wawelska, Collegium Novum oraz Collegium Maius, Pałac Sztuki, Gmach Towarzystwa Rolniczego, Teatr Stary, Sukiennice, Bazylika Mariacka, kościół św. Wojciecha, Teatr Słowackiego.

Niedziela, godz. 10:30–13:30

Temat: Legendy i Mity Krakowa – co jest nie tak z powielanymi stereotypami.
Trasa: Pl. Matejki, Barbakan, Teatr Słowackiego, ul. Szpitalna, Mały Rynek, Rynek Główny, Collegium Maius.

Na spacer edukacyjny zaprasza także Muzeum Krakowa. W sobotę o godz. 11:00 chętni będą mogli przemierzyć szlak krakowskich ogrodów. Spacer ten zamyka ostatecznie obchody święta oddziału Rynek Podziemny.

Żydowskie Muzeum Galicja proponuje zaś spacer tematyczny pt. „Kobiety, Żydówki, krakowianki”, który odbędzie się 15 maja o godz. 11:00. Uczestnicy poznają sylwetki tych, które współtworzyły historię społeczności żydowskich w Krakowie i na Kazimierzu, uwzględniając oczywiście ich wojenne losy.

Majowa potańcówka dla dorosłych

Centrum Kultury Podgórza zaprasza na muzyczno-taneczny wieczór pełen zabawy. Dziś o godz. 17:00 odbędzie się majowa potańcówka dla dorosłych. W programie koncert „Nim przyjdzie wiosna”, wspólne śpiewanie oraz opowieści sercowe z przymrużeniem oka. Wieczór poprowadzą Marianna i Artur Witkowscy.

Bilety w cenie – 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy).

Koncert w Ogrodzie Botanicznym

Kulturalne wydarzenia zawitają do Ogrodu Botanicznego UJ. Już dziś zostanie otwarta scena plenerowa, a jako pierwszy pojawi się na niej Piotr Nalepa. Koncert, który rozpocznie się o godz. 18:00, stanowi hołd dla założycieli zespołu „Breakout” – Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej. Hasło przewodnie recitalu to „Stop wojnie – No War”.

Alicja Majewska w Nowohuckim Centrum Kultury

15 maja ikona polskiej piosenki Alicja Majewska pojawi się na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury. Artystka będzie nie tylko promować najnowszą płytę „Żyć się chce”, ale także świętować „Okrągły Jubileusz 45 lat na scenie” z Włodzimierzem Korczem. Artystom towarzyszyć będzie kwartet smyczkowy – Warsaw String Quartet. Start o godz. 17:00.

„Razem” dla Ukrainy

W niedzielę na dziedzińcu Muzeum Inżynierii i Techniki odbędzie się koncert na rzecz Ukrainy pt. „Razem”. W godz. 10:30–14:00 będziemy mogli usłyszeć największe przeboje w wykonaniu Sylwii Frączek, absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie oraz finalistki „Szansy na sukces. Opole 2020”. Nie zabraknie również piosenek ze znanych bajek skierowanych do najmłodszej części widowni.

Podczas koncertu będzie prowadzona zbiórka pieniędzy na pomoc rodzinom z Ukrainy i zakup środków pielęgnacyjnych dla dzieci. Wydarzenie organizuje Krakowska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna. Wstęp jest bezpłatny.

Spektakl operowy „Czarodziejski flet”

Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego zaprasza na wyjątkowy spektakl operowy pt. „Czarodziejski flet”. Na scenie zaprezentują się studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego AMKP oraz Orkiestry kameralnej AMKP pod dyr. Macieja Tworka. Sztuka realizowana jest we współpracy z Operą Krakowską.

„Czarodziejski flet” krakowianie oraz turyści będą mogli zobaczyć dwukrotnie – 13 i 15 maja o godz. 19:00 w Sali Koncertowej AMKP.

Premiera w Teatrze Słowackiego

„O dwóch doktorach i jednej pacjentce, czyli seks, władza i medycyna” to najnowsza propozycja Teatru Słowackiego. Premiera sztuki w reżyserii znanego krakowskiej publiczności Macieja Wojtyszkę odbędzie się 14 maja o godz. 19:00.

– Dwóch doktorów: Józef Dietl – emerytowany lekarz i prezydent Krakowa oraz młody Stanisław Kurkiewicz – pionier polskiej seksuologii. Spotykają się pod koniec XIX wieku w krakowskim salonie, by razem zająć się leczeniem pewnej dojrzałej, eleganckiej pacjentki. W pełen lekkości i humoru sposób odkrywają oni przed nami kulisy dawnego Krakowa, polskiego nazewnictwa seksuologicznego oraz… teatru – czytamy w opisie spektaklu.

„O dwóch doktorach i jednej pacjentce, czyli seks, władza i medycyna” będzie można także zobaczyć w dniach: 15, 24 i 25 maja oraz 7 czerwca.

IMPRO w Teatrze KTO

Dziś o godz. 19:00 na scenie Teatru KTO zaprezentuje się Grupa AD HOC. Spektakl „Wieczór Komedii Improwizowanej” składa się z kilkunastu gier, skeczy, scen i zabawnych piosenek komediowych tworzonych na żywo w oparciu o sugestie publiczności. To widzowie będą mogli zadecydować o postaciach, miejscach akcji, tematyce i problemach bohaterów.

Z kolei w sobotę o godz. 19:00 odbędzie się jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny spektakl improwizowany. A to za sprawą grupy Impro KRK, która podbiła serca krakowskiej publiczności. Jedno jest pewne – nikt nie wie, co wydarzy się tego wieczoru.

Kulturalny weekend w Nowej Hucie

Dziś w Domu Utopii rozpoczyna się trzeci weekend z warsztatami i spotkaniami realizowanymi w ramach Uniwersytetu Patrzenia Teatrem. Organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele atrakcji m.in. warsztaty reżyserskie, muzyczne, dramaturgiczne oraz warsztat recenzenta, a także spotkanie z Igorem Jarkiem – autorem książki „Halny”.

W sobotę zaś o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie z Dorotą Roqueplo oraz Dorotą Kolak – jedną z najwybitniejszych aktorek teatralnych w Polsce. Widzowie mogą kojarzyć ją z filmów „Jestem twój”, „Chce się żyć” czy „Zabawa, zabawa” oraz seriali „Barwy Szczęścia” i „Przepis na życie”. Od czterech dekad jest związana z gdańskim Teatrem Wybrzeże, a obecnie można ją zobaczyć także na scenie Nowego Teatru w Warszawie.

Przegląd Kina Emirackiego

Kino Pod Baranami zaprasza na 5. Przegląd Kina Emirackiego, dzięki któremu widzowie będą mogli zapoznać się z bogatym dorobkiem kinematografii Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W programie znalazły się trzy różnorodne filmy:

  • „Before We Forget” – kameralna opowieść o losach trzech mężczyzn, będących reprezentantami różnych pokoleń;
  • „Scales” – historia niepokornej dziewczyny, buntującej się wobec odwiecznej tradycji;
  • „Al Kameen” – film wojenny oparty na prawdziwej historii oddziału, który podczas misji w Jemenie wpadł w zasadzkę bojowników.

Przegląd Kina Emirackiego odbędzie się w dniach 13–15 maja w Kinie pod Baranami.

comments powered by Disqus