Zawieszone „zielone” uchwały poczekają

fot. Julia Ślósarczyk/LoveKraków.pl

Unieważnione przez wojewodę małopolskiego uchwały kierunkowe wciąż czekają na rozpoznanie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Powód? Koronawirus.

W tym tygodniu WSA miało się pochylić nad trzema uchwałami Rady Miasta Krakowa, które zostały unieważnione przez wojewodę Piotra Ćwika w listopadzie 2019 roku. Wszystkie zostały przyjęte przez radę miasta pod koniec września 2019 roku.

Pierwszą z nich była ta dotycząca tworzenia zielonych dachów. Wiąże się ona z drugą – podobną, odnoszącą się do zielonych ścian. Za obiema stoi klub radnych Kraków dla Mieszkańców. Co zakładały uchwały?

Projektodawcy chcieli, aby prezydent stworzył pilotażowy program dla krakowian, którzy chcą zazielenić swoje budynki. Rolą miasta byłoby sporządzenie narzędzia dotującego tego typu inicjatywy. Chodziło o to, by zwiększyć zielone obszary miasta.

Grzegórzki czekają

Trzecia uchwała, również związana z zielenią, zakładała stworzenie parku przy ul. Fabrycznej. Radni zobowiązali prezydenta o podjęcie wszystkich możliwych, prawnie dopuszczalnych czynności, ażeby to stworzyć park miejski na kilku działkach na Grzegórzkach.

Prezydent, według rady, miałby podjąć rozmowy z właścicielami nieruchomości w celu wykupu działek, odstąpić od sprzedaży gruntów miejskich i opracować projekt zagospodarowania parku wraz z konsultacjami społecznymi. Samorządowcy dali też czas do 30 czerwca tego roku na złożenie raportu z wykonania uchwały.

Akurat w tej konkretnej sprawie odbyła się już rozprawa, jednak na razie nie dojdzie do ogłoszenia orzeczenia. – Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie opublikował we wtorek komunikat, że w związku z epidemią co najmniej do 10 kwietnia 2020 roku nie będą odbywać się posiedzenia jawne – informuje Joanna Dubiel z biura prasowego krakowskiego magistratu.

comments powered by Disqus