Centrum Muzyki. Będą oczyszczać teren pod budowę

Centrum Muzyki powstanie do 2025 roku fot. wizualizacje udostępnione przez małopolski urząd marszałkowski
W przeciągu najbliższych kilku lat na Grzegórzkach powstanie Centrum Muzyki. Początkiem 2020 roku rozpocznie się oczyszczanie terenu pod budowę. W przyszłym roku mamy również poznać projekt koncepcji kompleksu.

Planowana powierzchnia kompleksu w rejonie ul. Skrzatów ma wynosić do 28 tys. m2. Według szacunków, całkowity koszt realizacji projektu to prawie 265 mln zł.

W Centrum Muzyki znajdą się filharmoniczna sala koncertowa dla 1400 słuchaczy, miejska sala koncertowa i sala recitalowa. Oprócz tego w obiekcie znajdą się również sale prób, sala multimedialna, przestrzeń edukacyjna i restauracja. W sąsiedztwie ma również powstać nowa siedziba Akademii Muzycznej.

Kolejne kroki

Małopolski urząd marszałkowski poinformował, że umowa na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną zostanie podpisana na przełomie 2019 i 2020 roku.

– Obecnie trwają uzgodnienia formalne. Są one niezbędne do podpisania umowy ze zwycięzcą konkursu na wykonanie wielobranżowej dokumentacji projektowej budynku wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Po podpisaniu umowy rozpoczną się prace projektowe. Według planów w 2020 roku ma zostać wykonany projekt koncepcji obiektu – mówi Michał Drewnicki, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego.

Początkiem 2020 roku ma się również rozpocząć oczyszczanie terenu pod budowę. Dwa istniejące na tym terenie powojskowe baraki czeka rozbiórka. W miejscu, w którym znajdują się pozostałości fortu Luneta Grzegórzecka, zostaną przeprowadzone badania archeologiczne.

W przyszłym roku zostanie wybrany inwestor zastępczy, który będzie odpowiadał za nadzór nad prawidłową realizacją inwestycji.

– Harmonogram dalszych prac uzależniony jest od wielu czynników, m.in. od przebiegu i wyników badań archeologicznych, które muszą zostać uwzględnione w projekcie koncepcji Centrum Muzyki – tłumaczy Drewnicki.

Gra w zielone

Otwarcie Centrum Muzyki jest planowane na 2025 rok. Z jego powstaniem wiąże się również powstanie parku Grzegórzeckiego znajdującego się między ulicami Zieleniewskiego i Skrzatów oraz bulwarem Kurlandzkim.

Teren został symbolicznie otwarty 1 września 2018 roku. Podczas wydarzenia mieszkańcy zdjęli ogrodzenie z terenu niedostępnego przez kilkadziesiąt lat. Przez kilka lat walczyli, aby jak największa część terenu została przeznaczona na park miejski. W międzyczasie przestrzeń była też użytkowana przez wojsko.

Zarząd Zieleni Miejskiej uporządkował fragment terenu wynoszący 1,5 ha i kilka alejek. Zabezpieczone zostały również budynki, a zbiornik na wodę ogrodzony. Docelowo powierzchnia parku ma wynosić 5,2 hektara.

Centrum Muzyki, czyli „jak dojadę”

W 2018 roku województwo zorganizowało konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy wyrażali swoje obawy co do wielkości inwestycji – na Grzegórzkach powstaną dwa sporej wielkości kompleksy, miejsca parkingowe i sam dojazd do obiektów.

Podczas konsultacji dyskutowano m.in. o zmianie organizacji ruchu w rejonie ul. Skrzatów. Sposób dojazdu do terenu inwestycji na czas budowy zostanie ustalony przed rozpoczęciem robót budowlanych.

– Koncepcja dojazdu ma powstać w oparciu o rozwiązanie zaakceptowane w 2017 przez ówczesny ZIKiT. Stanowiła załącznik do konkursu na wykonanie koncepcji Centrum Muzyki i parku miejskiego, jak i została uwzględniona w zwycięskiej pracy – informuje Drewnicki.

Centrum Muzyki to wspólny projekt województwa i miasta. W budżecie na 2020 rok, magistrat zarezerwował na jego realizację 3,1 mln zł.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki
comments powered by Disqus