Jak córka miliardera pomagała swoim porywaczom napadać na banki [Zdjęcia]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Obywatelka Kane” w reż. Wiktora Rubina to najnowsza propozycja Starego Teatru. Premiera 4 grudnia na dużej scenie.

„Obywatel Kane” to głośny film Orsona Wellesa z 1941 roku. Opowiada o amerykańskim magnacie prasowym, którego pierwowzorem był William Randolph Hearst. Rodzina Hearstów była jedną z najbardziej zamożnych i wpływowych w USA.

Przedstawienie „Obywatelka Kane” w Starym Teatrze to historia jego wnuczki. 20-letnia studentka Patty Hearst w 1974 roku została porwana przez tajemniczą grupę SLA, kojarzoną z lewicowym terroryzmem. Dziewczyna dołączyła do niej i wzięła udział w napadzie na bank i innych akcjach wymierzonych w porządek społeczny.

Dwa porządki

Twórcy spektaklu – Jolanta Janiczek i Wiktor Rubin – przyglądają się mechanizmom nieumiejętności rozpoznania własnych emocji, motywacji i pragnień.

–  "Obywatelka Kane"  jest performancem, który zdecydowała się zrobić Patty Hearst. Staraliśmy się uzgodnić dwa porządki: porządek roli pojętej w klasyczny sposób i porządek performance’u. Porządek spektaklu reprezentuje rodzina Hearstów, a porządek performance’u, czyli naruszenie spektaklu, próbę jego rozbicia rozbicia – grupa terrorystów. Tematem będzie sam spektakl, ale i walka o to, jakie obrazy powołujemy i jakie obrazy zakłócają ten spektakl – mówi Wiktor Rubin, reżyser spektaklu.

Główna bohaterka świetnie odnajduje się zarówno w roli dziedziczki fortuny, jak i terrorystki walczącej z dziedzictwem swojej rodziny.

– Patty Hearst działała jako terrorystka. Po latach raz zaprzeczała, a raz mówiła, że była to przygoda jej życia. Hearst swoim działaniem wypowiada wojnę rodzinie, społeczeństwu, ale nie ponosi konsekwencji ze względu na uprzywilejowaną pozycję. W spektaklu zastanawiamy się, co musi się stać, aby zrezygnować z przywilejów, w których dorastamy. Pytamy również o umiejętność brania odpowiedzialności za działania wobec siebie, jak i innych – zaznacza Jolanta Janiczek.

W roli Patty Hearst wystąpi Marta Ścisłowicz. W dwóch scenach widzowie zobaczą Krzysztofa Globisza, który wcieli się w rolę obywatela Kane. Sceny będą nawiązywać bezpośrednio do filmu Orsona Wellesa.

W spektaklu zagrają również Dorota Segda, Radosław Krzyżowski, Bogdan Brzyski, Małgorzata Gałkowska, Roman Gancarczyk i Łukasz Stawarczyk.

Pierwszy pokaz obędzie się 28 listopada na dużej scenie. Premiera jest planowana 4 grudnia.  Spektakl dla widzów dorosłych.