Minister zdrowia: Nadal bierzemy pod uwagę wprowadzenie narodowej kwarantanny

minister zdrowia Adam Niedzielski

– Jeżeli liczba zachorowań wzrośnie, nadal bierzemy pod uwagę możliwość wprowadzenia narodowej kwarantanny – poinformował podczas sobotniej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

W trakcie sobotniej konferencji prasowej rząd poinformował o otwarciu placówek handlowych. W nadchodzących tygodniach szkoły pozostaną zamknięte. Rząd nie zdecydował o ponownym otwarciu branży gastronomicznej i placówek kultury.

Więcej >>> Placówki handlowe znów otwarte. Premier podał datę

- Dzisiaj prezentujemy plan na najbliższe 3 tygodnie, który zawiera klarowne zasady. Zaprezentujemy dziś cały pakiet rozporządzeń, który w sposób kompleksowy zawiera wszystkie szczegóły, które będą wprowadzane w zależności od rozwoju pandemii – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Plany warunkowe

Minister Niedzielski zaznaczył, że są plany warunkowe - zależą od średniej liczby zachorowań oraz od tego jak będzie obciążona infrastruktura szpitali.

Podkreślił, że jeśli średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 19 tys. nowych przypadków, wprowadzone zostaną zasady strefy czerwonej, ok. 9 400 - żółtej , ok. 3 800 - zielonej.

Niedzielski zaznaczył, że sytuacja związana z epidemią koronawirusa może mieć negatywny scenariusz. Szef resortu zdrowia powiedział, że możemy mieć do czynienia z przyspieszeniem pandemii.

–  Jesteśmy w momencie krytycznym. Jeżeli liczba zachorowań wzrośnie - nadal bierzemy pod uwagę możliwość wprowadzenia narodowej kwarantanny. Przypominam o przestrzeganiu zasad DDMA+W. To my wszyscy zdecydujemy o tym, w jakim miejscu znajdziemy się za trzy tygodnie – powiedział minister Adam Niedzielski.

comments powered by Disqus