Weekend pełen atrakcji: Seanse w plenerze, kiermasz książki i polonez na Rynku Głównym

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Literacka uczta na placu św. Marii Magdaleny, wspólne tańczenie poloneza na Rynku Głównym, podróż w czasie do wieków średnich w Barbakanie czy plenerowe pokazy filmowe. Tak zapowiada się nadchodzący weekend.

Kraków Summer Animation Days

W dniach 21–23 lipca na placu Wielkiej Armii Napoleona tuż po Wawelem zaprezentowane zostaną najlepsze filmy animowane z różnych krajów m.in. Francji, Chorwacji, Łotwy, Portugalii, Słowenii czy Estonii. Nie zabraknie też polskich animacji nagrodzonych branżowymi nagrodami Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

W programie znalazły się również najnowsze pełnometrażowe animacje. W piątek o godz. 21:30 widzowie będą mogli zobaczyć „My Love Affair with Marriage”. To opowieść o akceptacji wewnętrznego kobiecego buntu.

W sobotę wyświetlona zostanie animacja „No Dogs or Italians Allowed”. Film, łącząc poezję i realizm, małą i wielką historię, w oryginalnym i osobistym stylu, stanowi świadectwo włoskiej migracji. Pokaz rozpocznie się o godz. 21:30. Trzeciego dnia festiwalu o tej samej godzinie organizatorzy pokażą portugalską animację o więzach rodzinnych pt. „My Grandfather's Demons”.

Wstęp na wszystkie projekcje jest darmowy.

Literacka uczta w sercu Krakowa

Od piątku do niedzieli na placu św. Marii Magdaleny będzie można znaleźć prawdziwe literackie perełki. Wszystko za sprawą Krakowskiego Kiermaszu Książki. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem „Szukam słowa”. To nawiązanie do debiutanckiego wiersza Wisławy Szymborskiej, polskiej noblistki, która w tym roku obchodziłaby 100. urodziny.

W samym sercu Krakowa pojawią się arcydzieła wieszczów, ekskluzywne pozycje wydawnicze, utwory zapomnianych pisarzy, a także cenne woluminy i egzemplarze rzadkich wydawnictw, które już dawno zniknęły z księgarskich półek. Oczywiście nie zabraknie też literatury popularnej. Wśród prezentowanych dzieł pojawi się wiele propozycji dla najmłodszych mieszkańców Krakowa i turystów.

Kiermasz odbędzie się w godz. 10:00–20:00.

Letnie Tanie Kinobranie

Trwa 17. edycja dorocznego festiwalu filmowego Letnie Tanie Kinobranie. To dwa miesiące z najlepszymi filmami minionego sezonu, a także klasyką kina. Tegoroczna odsłona wydarzenia odbywa pod hasłem „Wszystkie kolory kina”.

– Film to sztuka obrazu. Chcąc oddać pełnię filmowych odcieni i kolorów, podzieliliśmy wybrane przez nas tytuły na kolorowe tygodnie. Z bogatej, filmowej palety wybraliśmy tytuły o różnym nastroju i w różnych klimatach. Do wyboru, do koloru – mówi Marynia Gierat, szefowa Kina Pod Baranami.

Pokazy w ramach festiwalu odbywać się będą w salach Kina Pod Baranami, a także w sali widowiskowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Dodatkowe projekcje zaplanowano również w klimatycznym ogrodzie przy Muzeum Manggha.

W piątek, 21 lipca, rozpoczął się trzeci tydzień festiwalu, którego motywem jest kolor pomarańczowy – odcień emocji i uczuć. To barwa młodości, kreatywności i lekkości. Kojarzy się z zabawą i entuzjazmem miłości. Na ekranie m.in. Daisy Edgar-Jones, Florence Pugh, Timothée Chalamet, Tom Cruise, Emma Thompson, Tomasz Włosok.

Krakowskie Miniatury Teatralne

Do niedzieli potrwa święto miłośników teatru. Przez weekend na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury publiczność będzie mogła zobaczyć trzy przedstawienia teatralne. Dziś (21 lipca) o godz. 19:00 Teatr Polonia z Warszawy zaprezentuje monodram „Życie pani Pomsel” w reżyserii Grzegorza Małeckiego z Anną Seniuk w roli głównej.

W sobotę wieczorem na widzów czekać będą „Kłamstewka” Ave Teatru z Rzeszowa. To historia młodego małżeństwa skłaniająca widzów do przejrzenia się w zwierciadle sztuki.

– Ostatnia propozycja to spektakl Teatru Garnizon Sztuki „Gra”, w którym zaprezentują się Adam Woronowicz i Julia Wieniawa. Na scenie zobaczymy zaskakującą historię spotkania dwóch osób z zupełnie różnych światów – wyjaśnia Zofia Gnoińska, koordynatorka Krakowskich Miniatur Teatralnych. – Staramy się, aby festiwal prezentował szerokie spectrum spektakli, żeby każdy mógł wybrać coś dla siebie – dodaje Gnoińska.

Kino na Tarasie

Przez całe wakacje na tarasie kina Agrafka odbywać się będą seanse filmowe pod rozgwieżdżonym niebem. Każdy tydzień to inne hasło przewodnie. Po filmowej podróży „W stronę słońca”, wyprawie „W 7 dni dookoła świata”, „Włoskich wakacjach” i „Podróży na północ”, przyszedł czas na „Kobiety w drodze”.

Dziś wieczorem (piątek) publiczność będzie mogła zobaczyć film „Córka”. W sobotę na ekranie zaprezentowany zostanie dramat „Portret kobiety w ogniu”, a w niedzielę film „Simona”. „W gorsecie”, „Matki równoległe”, „Dwa bilety do Grecji” i „Arab Blues” to z kolei propozycje na kolejne dni tygodnia. Seanse odbędą się o godz. 21:30.

Festiwal muzyki średniowiecznej w Barbakanie

Przed nami kolejne sobotnie spotkanie w ramach organizowanego przez Muzeum Krakowa cyklu „Średniowiecze da się lubić!”. Tym razem w Barbakanie odbędzie się festiwal muzyki dawnej w wykonaniu profesjonalnych zespołów Fleurdelis (Warszawa), Żniwa (Wrocław), Daj Ognia (Kraków) i Lity Tyler (Białoruś).

Pomiędzy koncertami zaplanowano wykłady i lekcje dotyczące bogatego instrumentarium, a także wiele aktywności dla najmłodszych. Będzie prezentacja uzbrojenia i pokazy fechtunku, możliwość przymierzenia średniowiecznych strojów, a także interaktywne przedstawienia.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13:00 i potrwa do 21:00. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

Wakacyjny pociąg „Daj się ugościć!”

W sobotę na tory wyjedzie kolejny wakacyjny pociąg „Daj się ugościć!” z gwiazdami muzyki, instruktorami, osobistościami znanymi z mediów cyfrowych oraz ratownikami GOPR na pokładzie. To już trzeci z czterech przejazdów, które kończą swój bieg w Małopolsce.

Pociąg wyruszy z Poznania i zakończy bieg w Zatorze, gdzie zlokalizowana jest EnergyLandia – największy park rozrywki w Polsce. Na stację Kraków Główny wjedzie o godz. 14:07, a o 14:12 wyruszy w dalszą podróż.

Na pokładzie pociągu m.in. Golec uOrkiestra, Blue Café, Katarzyna Bosacka. W wagonach i na peronach będzie można doświadczyć magii, spróbować regionalnych potraw oraz zobaczyć pokazy tańca czy wziąć udział w treningu.

Rocznica prapremiery „Królowej przedmieścia”

125 lat temu, 22 lipca 1898 roku, na scenie teatru w parku Krakowskim odbyła się prapremiera najsłynniejszego wodewilu Konstantego Krumłowskiego pt. „Królowa przedmieścia”.

– Utwór opowiada historię pięknej Marii pracownicy fabryki cygar, w której zakochuje się bogaty młodzieniec z Krakowa. Prototypem głównej bohaterki była mieszkanka Zwierzyńca, niejaka Maria Aniela Zawadzka, w której autor utworu kochał się bez wzajemności. Jak pisał Boy-Żeleński wodewil wniósł na scenę coś świeżego, utwór utrwalił nastrój i powab starego Krakowa, i... po prostu stał się modny – wyjaśnia Muzeum Krakowa, zapraszając na serię wydarzeń związanych ze 125. rocznicą prapremiery wodewilu.

W sobotę o godz. 11:00 odbędzie się spacer „Śladami bohaterów Królowej Przedmieścia” (początek przy wystawie planszowej na placu na Stawach, koniec na Przystani Muzeum). O godz. 12:00 na przystani (bulwar Rodła u ujścia Rudawy) będzie można posłuchać opowieści o prapremierze wodewilu czy spotkać się z aktorem Leszkiem Piskorzem. Nie zabraknie też śpiewania kupletów z teatrem „Złoty Róg”. Wydarzenie potrwa około godziny. Wstęp wolny.

W przypadku deszczu lub wysokiego stanu Wisły impreza zostanie odwołana.

Festiwal Tańców Dworskich

Przed nami iście roztańczony weekend. Wszystko za sprawą Festiwalu Tańców Dworskich organizowanego przez Balet Cracovia Danza.

W sobotę, 22 lipca, prezentacje tańca dworskiego będzie można zobaczyć na dziedzińcu Muzeum Książąt Czartoryskich. Pokazy odbędą się o godz. 16:00 i 17:00 (wstęp wolny). Tego samego dnia artyści zaproszą krakowian i turystów do wspólnego zatańczenia poloneza na Rynku Głównym. Start o godz. 19:00.

Wielki finał odbędzie się w niedzielę, 23 lipca, w Teatrze Słowackiego. W programie m.in. występ francuskiego zespołu HéliosKine, który zaprezentuje taniec planet w choreografiach barokowych mistrzów tańca oraz spektakl „Planety tańcem poruszone” w wykonaniu Baletu Cracovia Danza. Finałowa gala rozpocznie się o godz. 19:00 (obowiązują darmowe wejściówki).

Tegoroczna odsłona festiwalu odbywa się pod hasłem „Gwiazdy, planety, kosmos”.

Wakacyjne kino pod chmurką

Ośrodek Ruczaj – filia Centrum Kultury Podgórza – zaprasza wszystkich krakowian i turystów na letnie seanse pod chmurką, które odbywać się będą w każdą wakacyjną sobotę na terenie parku Dębnickiego.

Tym razem w kinie pod chmurką zaprezentowana zostanie amerykańska komedia akcji z 2022 roku „Nieznośny ciężar wielkiego talentu”. Z kolei w następną sobotę (29 lipca) publiczność będzie mogła zobaczyć film familijny „Był sobie pies”.

Wstęp na wszystkie seanse jest wolny. Start o godz. 21:00.

Dni Świętej Kingi w Wieliczce

22 i 23 lipca na terenie dworca autobusowego w Wieliczce odbędą się Dni Świętej Kingi. W sobotę od godz. 16:00 będzie można posłuchać występów zespołów regionalnych, a następnie Kapeli Mietniowskiej. O godz. 19:00 zaprezentuje się grupa Słowiany. Gwiazdą wieczoru będzie natomiast Zakopower. To zespół rodem z Podhala, który z jednej strony pozostaje wierny korzeniom, a z drugiej chętnie absorbuje współczesne muzyczne nurty. Start o godz. 20:30. Po koncercie zaplanowano „Światełko do nieba”, a następnie zabawę z DJ-em.

W niedzielę publiczność będzie mogła posłuchać zespołów Drużyna A i Makzet, a także wokalistki znanej z programów  „The Voice of Kids” oraz „The Voice of Poland” – Karoliny Szczurowskiej. O godz. 19:00 wystąpi Janusz Radek, a tuż po nim Anna Wyszkoni (godz. 20:30). Niedzielne świętowanie zwieńczy impreza taneczna z DJ-em.

W programie znalazło się również wiele wydarzeń towarzyszących m.in. XXII Bieg o Pierścień św. Kingi, gry i zabawy dla dzieci, malowanie buziek, fotobudka 360°.

Podgórskie Letnie Koncerty

Arcydzieła muzyki organowej oraz najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej i sakralnej można usłyszeć w każdą wakacyjną niedzielę w kościele św. Józefa. Wszystko za sprawą Podgórskich Letnich Koncertów organizowanych przez Centrum Kultury Podgórza.

W najbliższą niedzielę, 23 lipca, odbędzie się recital organowy w wykonaniu Witolda Zalewskiego. W programie znalazły się kompozycje takich twórców jak Johann Pachelbel, César Franck, Jan Podbielski, Johann Sebastian Bach czy Leon Boellmann.

Koncert rozpocznie się o godz. 16:00. Wstęp wolny.

Muzyczna uczta w murach opactwa

Centrum Kultury Podgórza zaprasza na kolejny koncert w ramach cyklu Tynieckie Recitale Organowe. W niedzielę o godz. 16:00 w Opactwie oo. Benedyktynów w Tyńcu zaprezentują się Kamil Mika (organy) oraz Oriana Masternak (skrzypce). W programie m.in. L. Vierne, M. Surzyński, J. Alain, G.P. Telemann, H.I.F. Biber i M. Durufle. Kolejne koncerty zaplanowano na 13 i 27 sierpnia.

Aleja Róż wypełni się muzyką

W niedzielę odbędzie się koncert Michała Wiśniowskiego, artysty dźwiękowego i didżeja zafascynowanego pejzażem dźwiękowym. Muzyka wypełni odnowioną Aleję Róż w Nowej Hucie o godz. 18:00.

Koncert pt. „Elementy rosarium” jest częścią cyklu Muzyka w Komnatach Ciszy, nawiązującego do ubiegłorocznych Koncertów Głębokiego Słuchania. Uczestniczki i uczestnicy zagłębili się wówczas w audiosferę Nowej Huty. Koncerty prowadził Rafał Mazur, muzyk i filozof, który w swojej działalności artystycznej łączy muzykę improwizowaną, nagrania terenowe, soundscape composition i instalacje dźwiękowe.

Tym razem zaprosił on do współpracy trzech innych artystów m.in. Michała Wiśniowskiego. Koncert odbywa się w ramach tegorocznego Bulwar[t]u Sztuki. To letni maraton kulturalny organizowany przez Łaźnię Nową oraz Dom Utopii.

Muzyczne lato w Dworku Białoprądnickim

Dworek Białoprądnicki zaprasza na Letnie Granie. Co niedzielę na plenerowej scenie odbywają się bezpłatne koncerty – od muzyki klasycznej, przez tango, jazz, funk i soul, po folkowe brzmienia i elektroniczne eksperymenty.

23 lipca krakowianie i turyści będą mogli uczestniczyć w „Wieczorze z Operą”. Pełne wdzięku i melodyjności arie, jak i te tryskające ironicznym humorem zaprezentują Dorota Helbin (sopran), Witold Wrona (tenor), Jan Migała (baryton) i Krzysztof Augustyn (piano). Koncert przygotował i poprowadzi Jan Migała. Start o godz. 19:00.

News will be here