Najwyższy czas na moc filmowej muzyki

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie fot. Paulina Frączek, Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Krakowie rozpoczął się Festiwal Muzyki Filmowej. To już jedenasta edycja wydarzenia, podczas której odbędą się pokazy filmów z muzyką na żywo, koncert poświęcony polskim dziełom czy Video Game Music Gala, podczas której usłyszymy muzykę z gier.

– Festiwal Muzyki Filmowej to miejsce szacunku tradycji i komponowania, ale też miejsce innowacji, poszukiwań progresywnych brzmień i nowych trendów. Tym razem stawiamy wysoki akcent na nową muzykę filmową i muzykę do gier video. 80% repertuaru to światowe premiery, utwory zaaranżowane specjalnie na potrzeby wydarzenia – mówi Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF.

W hołdzie Pendereckiemu

Na dobry początek, w środę o 20.00 rozpocznie się koncert Penderecki2Cinema – w jego trakcie zostanie oddany hołd Krzysztofowi Pendereckiemu. Publiczność weźmie udział w premierowej odsłonie „Koncertu na trąbkę” Elliota Goldenthala – część utworu wykonano jesienią 2017 roku w Filadelfii, całość zabrzmi właśnie w Krakowie. Co ciekawe, Goldenthal zadedykował dzieło Tadeuszowi Kościuszce.

– Kiedy o nim myślę, przypomina mi się hejnał, który usłyszałem będąc w Krakowie po raz pierwszy. Hejnał, który niegdyś chronił rodziny, wartości i kościoły. Ważne jest dla mnie, aby temat Kościuszki pojawiał się co jakiś czas. Tak naprawdę kroczymy ciemną ścieżką i istotne, aby ludzie mieli przed sobą kogoś, kto, tak jak Kościuszko, będzie inspirował – tłumaczy Elliot Goldenthal.

Druga część koncertu będzie poświęcona muzycznym dziełom Pendereckiego. Publiczność usłyszy m.in. „Tren – Ofiarom Hiroszimy” czy „Polimorfię na 48 instrumentów smyczkowych”.

Muzyka w filmach Agnieszki Holland

Kolejny dzień FMF upłynie pod znakiem polskiej twórczości muzyczno-filmowej. Tym razem Scoring4Polish Directors będzie poświęcony twórczości Agnieszki Holland. W Centrum Kongresowym Ice zabrzmią suity z „Pokotu” czy „W ciemności”.

– Dla mnie muzyka w filmie jest kolejnym bohaterem. Ma ona charakter z jednej storny sensualny, z drugiej – intelektualny. Niesie zawsze emocje i funkcjonuje nie poprzez dopowiedzenia, a dialog – przyznaje Holland.

W repertuarze koncertowym nie zabraknie tematów Radzimira Dębskiego z „Ataku paniki” i „Sztuki kochania”, Clinta Mansella „Twój Vincent” czy Sandro di Stefano z filmu „Człowiek z magicznym pudełkiem”. Zabrzmi również muzyka Jeffa Beala z serialu „House of Cards” – Holland wyreżyserowała dwa odcinki w sezonie trzecim i dwa w piątej serii.

„Piękna i Bestia” na Dzień Dziecka

W piątek zarówno ci najmłodsi, jak i ci starsi będą mogli urządzić sobie prawdziwy Dzień Dziecka. I to z baśnią starą jak świat. O 18.00 w Tauron Arenie Kraków rozpocznie się pokaz „Pięknej i Bestii” z muzyką na żywo. Publiczność na żywo usłyszy muzykę autorstwa Alana Menkena, która zagościła w produkcji z 2017 roku. W rolach głównych wystąpili Emma Watson i Dan Stevens. Po raz pierwszy na świecie, partie wokalne zaśpiewają na żywo.

Czas na gry

Sobotni wieczór upłynie pod znakiem Video Game Music Gala. W Tauron Arenie Kraków na żywo będzie można usłyszeć utwory takie jak „Assassin’s Creed”, „Batman: Arkham Origins” czy „Silent Hill”. Nie zabraknie tematu z gry „Medal of Honor”, a Elliot Goldenthal przywiezie przygotowany specjalnie na potrzeby FMF utwór zainspirowany jego muzyką z filmu „FInal Fantasy”. Motywy z najbardziej znanych gier wideo zabrzmią w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenovenowskiej i Chóru Pro Musica Mundi.

W niedzielne południe, w Centrum Kongresowym Ice Kraków zagra FMF Youth Orchestra pod batutą Moniki Bachowskiej. To okazja, aby usłyszeć fragmenty ścieżek dźwiękowych z filmów „King Kong”, „Frankenstein”, „Szczęki” czy „Park Jurajski”.

Wieczorem natomiast, w Tauron Arenie Kraków, przygotowano coś specjalnie dla fanów Jamesa Bonda. O 19.00 rozpocznie się pokaz filmu „Casino Royale” z 2006 roku z muzyką Davida Arnolda. Muzykę na żywo wykona orkiestra Sinfonietta Cracovia, pod dyrekcją brytyjskiego dyrygenta i kompozytora Gavina Greenawaya.

comments powered by Disqus