Weekend pełen atrakcji: Wianki, Jurajski Piknik Winny i koncerty w Ogrodzie Botanicznym

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Uliczne granie na Plantach, stacje plecenia wianków, scena na Powiślu, a także koncerty w Ogrodzie Botanicznym. W pierwszy weekend lata Kraków wypełni się muzyką. Nie zabraknie też kwiatów.

Kino na Tarasie

Przez całe wakacje, począwszy od 23 czerwca, na tarasie kina Agrafka odbywać się będą seanse filmowe pod rozgwieżdżonym niebem. Przez pierwsze dwa tygodnie organizatorzy proponują filmową podróż „W stronę słońca” oraz wyprawę „W 7 dni dookoła świata”.

W piątek wieczorem publiczność będzie mogła zobaczyć film „Sytuacja awaryjna” (pokaz przedpremierowy). W sobotę na ekranie zaprezentowany zostanie komediodramat „Wszystko wszędzie naraz”, a w niedzielę komedia „Właściciele”. Seanse odbędą się o godz. 21:30.

Szczegółowy program Kina na Tarasie dostępny tutaj.

Muzyka i kwiaty wypełnią Kraków

W sobotę, 24 czerwca, odbędzie się kolejna edycja Wianków. W tym roku u stóp Wawelu zagrają Dina Jashari z zespołem Drugari, Kasia Lins, Piotr Zioła oraz Miuosh, a właściwie Miłosz Borycki. Tego dnia krakowianie nie tylko wspólnie przywitają nadejście lata, ale także będą świętować Rok Wisławy Szymborskiej. Podczas koncertu Miuosha publiczność po raz pierwszy usłyszy na żywo przygotowane przez rapera utwory z tekstami wierszy noblistki.

Muzyka zabrzmi również na Plantach, gdzie wyznaczone zostaną stacje plecenia wianków. Na chętnych będą czekać kwiaty, gałązki, zielone rośliny, wstążki, kokardki czy inne materiały florystyczne. Nie zabraknie też tradycyjnego konkursu na najpiękniejszy wianek.

Wydarzenie zwieńczy koncert „Pieśni czterech stron świata”, który odbędzie się w niedzielę o 4 rano w parku Jordana.

Piknik na Wesołej

Oprócz koncertów i plecenia wianków organizatorzy zapraszają na rodzinny piknik. W sobotę zielona polana na Wesołej (przy ul. Śniadeckich) zamieni się w przestrzeń dla młodych odkrywców i odkrywczyń.

Na uczestników czekać będą astronomiczne eksperymenty, warsztaty, oglądanie meteorytów i obserwowanie ciał niebieskich, mobilne planetarium, ponad pięciometrowa makieta Słońca, a także wiankowe zabawy, poszukiwanie baśniowego kwiatu paproci czy warsztaty sensoryczne.

Piknik, łączący inspiracje kosmosem z baśniowymi Wiankami, rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 16:00.

Jurajski Piknik Winny

Przez cały weekend, na terenie gospodarstwa rybackiego Pstrąg Ojcowski, będzie można uczestniczyć w Jurajskim Pikniku Winnym.

– Odwiedźcie serce Ojcowa i odkryjcie z nami najlepsze butelki win z Jury Krakowskiej. Prawda jest jedna, wina z naszego regionu są wyśmienite, a ich odkrywanie to prawdziwa przygoda! – przekonują organizatorzy, Stowarzyszenie Winiarzy Jury Krakowskiej oraz Pstrąg Ojcowski.

W programie m.in. prezentacja winnic zlokalizowanych koło Ojcowa połączona z degustacją win, degustacje potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich, a także produktów od lokalnych producentów. W trakcie dwudniowego pikniku nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Organizatorzy zapraszają w godz. 11:00–18:00.

Muzyka wśród natury

W weekend, 24 i 25 czerwca, Ogród Botaniczny UJ wypełni się muzyką. Opera Krakowska zaprasza na kolejną odsłonę letnich koncertów, w trakcie których zabrzmią najpiękniejsze melodie, które wyszły spod pióra J. Straussa II, F. Lehára czy E. Kálmána. Do tego muzyczne niespodzianki z repertuaru musicalowego, filmowego i estradowego, czy też pełne gorącego słońca pieśni neapolitańskie.

Publiczność będzie mogła usłyszeć takie utwory jak „Ach, jedź do Varasdin” z „Hrabiny Maricy”, „Artystki z Variete” z „Księżniczki czardasza”, „Gdybym był bogaczem” ze „Skrzypka na dachu”, „New York, New York”, „Przetańczyć całą noc” z „My Fair Lady”, a nawet „Nie bądź taki szybki Bill”.

Start o godz. 19:30. Bilety dostępne na stronie Opery Krakowskiej.

Weekend świętojański w MNK

Muzeum Narodowe zaprasza na W-JANKI, czyli weekendowe wydarzenia, podczas których krakowianie będą mogli nie tylko poznać tradycje związane z przesileniem letnim, ale także świętować wspólnie 185. urodziny Jana Matejki. 23 czerwca w Gmachu Głównym MNK zostanie otwarta wystawa „Matejko. Malarz i historia” prezentująca ponad 300 dzieł.

– To właśnie tu w najkrótszą noc w roku pod czujnym okiem alchemika Sędziwoja metal zamienia się w najprawdziwsze złoto, Mistrz Twardowski opuszcza Księżyc, by ponownie zawitać do Krakowa, a być może materializuje się nawet duch samego Stańczyka. Spektakle, oprowadzania po wystawie, wróżby, zgłębianie tajników alchemii, tworzenie własnych dziełek sztuki z użyciem roślin i ziół  - każdy, kto lubi lato, znajdzie coś dla siebie! – przekonuje Muzeum Narodowe.

W programie m.in. wieczór taneczny na dziedzińcu Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, oprowadzania tematyczne po wystawie „Matejko. Malarz i historia”, wróżbudka świętojańska, warsztaty z cyjanotypii, plenerowy pokaz Pracowni Alchemika, stoisko poświęcone dzikim roślinom oraz warsztaty gipsowych odlewów, spektakle oraz otwarte warsztaty sitodruku.

Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

Festiwal sztuki żydowskiej

Kolacja szabatowa na terenie byłego getta, widowisko muzyczne, spacery edukacyjne i dyskusje. Tak zapowiada się tegoroczna edycja FestivALTu, który rozpocznie się już 23 czerwca i potrwa do 2 lipca.

– Rzucamy wyzwania stereotypom i promujemy nowe sposoby myślenia o „tu i teraz” żydowskich spraw w dzisiejszej Polsce, dlatego motywem tegorocznej edycji jest właśnie „Dojkajt”, słowo, które w języku jidysz oznacza „tu i teraz”, a które my tłumaczymy jako „tuteczność” – mówi Magdalena Rubenfeld Koralewska, współdyrektorka FestivALTu.

Spacery po Krakowie

Krakowskie Forum Kultury zaprasza na spacery po stolicy Małopolski w ramach cyklu „Kraków na okrągło”. W sobotę chętni będą mogli udać się na dwugodzinną wyprawę pt. „Urodzeni na Kazimierzu – obywatele świata”. Zbiórka o godz. 9:45 na placu Wolnica, koło Muzeum Etnograficznego.

Z kolei w niedzielę uczestnicy wyruszą na spacer śladami kazimierskich legend.

– Kazimierz przez stulecia był miastem tuż obok Krakowa, podzielonym od końca XV w. na część chrześcijańską i znacznie mniejszą część żydowską. Narodziło się tu wiele legend, a część tych opowieści dotyczy czasów jeszcze sprzed założenia miasta. Podczas spaceru poznamy legendy dotyczące m.in. budowy jednej z kazimierskich synagog i powstania tutejszych kościołów, usłyszymy opowieści o ukrytych skarbach i kosztownościach, dowiemy się, jakie cuda miały zdarzać się mieszkańcom Kazimierza przed wiekami – czytamy w zapowiedzi spaceru.

Zbiórka o godz. 9:45 przed wejściem do Starej Synagogi. Bilety w cenie 15 zł do nabycia na stronie bilety.krakowskieforum.pl oraz w siedzibie KFK przy ul. Mikołajskiej 2.

Podgórska Wyprzedaż Garażowa

W sobotę, 24 czerwca, na placu Niepodległości odbędzie się Podgórska Wyprzedaż Garażowa organizowana przez Stowarzyszenie PODGORZE.PL oraz Fundację Targ Pietruszkowy. To doskonała okazja, by podarować drugie życie przedmiotom, których ktoś już nie potrzebuje.

Akcja rozpocznie się o godz. 14:30 i potrwa do 17:00.

Spacer po Pleszowie

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer po Pleszowie, gdzie znajdowało się pierwsze osiedle budowniczych Nowej Huty, zwane ironicznie „Meksykiem”, a także największa niegdyś na świecie hałda odpadów przemysłowych.

W trakcie spaceru uczestnicy będą mogli zobaczyć nie tylko średniowieczny układ urbanistyczny, lecz także neobarokowy pałac rodziny Kirchmajerów oraz klasycystyczny kościół św. Wincentego, które zaliczają się do najciekawszych obiektów architektonicznych w Krakowie.

Spacer odbędzie się w sobotę o godz. 14:30. Zbiórka przy kościele św. Wincentego przy ul. Nadbrzezie 12. Bilety w cenie 15 zł do nabycia online lub w kasie Muzeum Nowej Huty w dniu poprzedzającym spacer.

Koncert w Rydlówce

W ramach Roku Włodzimierza Tetmajera oraz cyklu Herbatka u Rydlów Muzeum Krakowa zaprasza na drugą odsłonę koncertu fortepianowego w Rydlówce. W sobotę o godz. 15:00 w bronowickiej chacie zaprezentuje się Julian Stanny – pianista i kameralista, laureat licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych.

Koncert organizowany jest we współpracy z Akademią Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Muzyka zabrzmi w Willi Decjusza

25 czerwca rusza 2. edycja letnich koncertów w Willi Decjusza, obejmujących zarówno klasyczne recitale muzyczne, jak i utwory współczesnych kompozytorów. Podczas pierwszego koncertu, który odbędzie się w niedzielę o godz. 12:00, wystąpią Monika Gardoń-Preinl, Marta Mołodyńska-Wheeler, Grzegorz Mania i Piotr Różański. Wstęp bezpłatny.

Organizatorem cyklu jest Kooperatywa Pianistyczna wraz ze Stowarzyszeniem Polskich Muzyków Kameralistów i Instytutem Kultury Willa Decjusza.

Dzień Wadowa

W niedzielę o godz. 13:00 park w Wadowie wypełni się atrakcjami. Będą przejażdżki konne, zawody strzeleckie, animacje dla dzieci, konkursy, wesołe miasteczko, loteria i ogródek gastronomiczny. Nie zabraknie też programu artystycznego i rozrywkowego. Podczas festynu zaprezentują się m.in. dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 63 „Wesołe Skrzaty”, zespół wokalno – taneczny „JASKIERKI” ze Szkoły Podstawowej nr 78 i Klub Mistrzostwa Karate Kyokushinkai.

Gwiazdami wieczoru będą Marcin Daniec oraz Mariusz Kalaga. Dzień Wadowa zwieńczy zabawa taneczna z zespołem „SECRET BAND”, która rozpocznie się o godz. 20:15.

Jarmark Świętojański

Na bulwarze Czerwieńskim zagościł Jarmark Świętojański, nawiązujący do wielowiekowych ludycznych obrzędów świętowania momentu przesilenia letniego. To kilkudniowa rekonstrukcja średniowiecznego kiermaszu z jego rzemiosłem, zwyczajami, obrzędami, tańcami i ludowymi zabawami.

Tradycje obchodów Nocy Świętojańskiej w polskiej tożsamości zakorzenione są od zarania dziejów, a ich początki związane są z pogańskimi jeszcze obchodami święta wody, ognia, ale również miłości i płodności.

Wydarzenie, organizowane przez firmę IMAGO Centrum Sztuki Ludowej, potrwa do niedzieli, 25 czerwca.