Maseczki, dystans i odwołane wydarzenia. Krakowska kultura w 2020 roku

W tym roku udało się zorganizować kolejną edycję Festiwalu Teatrów Ulicznych fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Krakowska kultura z koronawirusem w tle. Dwa centra muzyki, planowany remont „Kossakówki”, przyszłość hotelu Cracovia, nowe rządy w Teatrze Bagatela, Filharmonii Krakowskiej i Starym Teatrze – pomimo pandemii sporo się działo!

Wawelskie sensacje

Koniec z robieniem zdjęć z ukrycia. Od stycznia we wnętrzach Zamku Królewskiego na Wawelu można robić zdjęcia. Taką decyzję podjął nowy dyrektor instytucji Andrzej Betlej. Do tej pory fotografowanie wawelskich komnat i skarbca było zabronione.

Dyrektor Betlej podkreśla, że zależy mu na tym, aby Wawel był miejscem otwartym dla zwiedzających. I tak została otwarta nowa trasa plenerowa, rezerwat archeologiczny kościoła św. Gereona i ekspozycja namiotów tureckich.

– „Zaprzęgając” w życie zamku nowe media otwieramy się i tworzymy zarazem nową publiczność. W 2020 roku nie byliśmy wyłącznie atrakcją turystyczną dla obcokrajowców. Rzeczywiście, Polacy i krakowianie postanowili wrócić na Wawel i myślę, że ten trend się utrzyma – powiedział w rozmowie z LoveKraków.pl Betlej.Lockdown kultury

Wirus uderzył w artystów, twórców i ludzi kultury. W związku z sytuacją epidemiologiczną wszystkie instytucje decyzją rządu po raz pierwszy zostały zamknięte wiosną.

Koronawirus to katastrofa dla krakowskiej kultury – mówił wówczas Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

I tym sposobem wszystkie wystawy, spektakle, seanse, warsztaty i inne zajęcia przeniosły się do sieci. Okazało się, że w dobie pandemii wszystko jest możliwe.

Teatry zapraszały do oglądania transmisji swoich spektakli, kina studyjne zaprosiły do swoich wirtualnych sal, a muzea pozwalały przyjrzeć się bliżej skarbom ze swoich kolekcji – oczywiście w trybie online. Filmowe seanse można również było oglądać w ramach kina samochodowego.Krakowskie teatry, muzea, kina, galerie i inne instytucje robiły co mogły, by jakoś działać „w kratkę” w strefie żółtej czy czerwonej. Dzięki temu widzowie mogli wybrać się na parę premier teatralnych, zasiąść wygodnie w kinowym fotelu czy wybrać się na wystawę. Tutaj warto wspomnieć chociażby o kilku nowych wystawach w MOCAK-u, pięknej ekspozycji „Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza” przygotowanej przez Międzynarodowe Centrum Kultury czy ekspozycji „Szymon Czechowicz. Geniusz baroku” w gmachu Muzeum Narodowego.

– Teatry to prawdopodobnie jedno z najbezpieczniejszych miejsc publicznych w trakcie pandemii. Nie mamy tu do czynienia z sytuacjami, które często zachodzą w innych miejscach publicznych: środkach komunikacji, na zakupach, szczególnie przy wzmożonym ruchu – mówił Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru Słowackiego w Krakowie.

Skazani na wegetację

To trudny rok dla wielu branż. Zamknięte instytucje kultury, odwołane festiwale i inne zaplanowane wydarzenia sprawiły, że artyści i pracownicy kultury obawiali się i obawiają nadal o swoją przyszłość.

Więcej >>> Skazani na wegetację, czyli artyści i pracowni kultury w dobie koronawirusa

Wsparcie dla wybranych?

W listopadzie głośno zrobiło się o Funduszu Wsparcia Kultury. Kwota pomocy dla artystów wyniosła 400 mln zł, a pomocą finansową zostało objętych 2064 podmiotów. Nie obyło się bez kontrowersji. A te wywołały kwoty przyznane m.in. braciom Golec (1,9 mln zł), discopolowemu zespołowi Bayer Full (550 tys. zł), Kamilowi Bednarkowi (500 tys. zł), Radosławowi Liszewskiemu na zespół Weekend (520 tys. zł) czy Cyrkowi Korona (800 tys. zł).

Po burzy, jaką wywołały zasady przyznawania dotacji, minister kultury Piotr Gliński poinformował o wstrzymaniu realizacji wypłat i poddaniu listy beneficjentów do ponownej weryfikacji.

– Zawsze, jeśli chodzi o pieniądze, pojawia się histeria – powiedział Piotr Sieklucki, dyrektor teatru Nowego Proxima w Krakowie. Zachęcamy do przeczytania całej rozmowy:

Duet Wyrobiec/Materna rządzi w Bagateli

Dyrektor naczelny: Andrzej Wyrobiec. Dyrektor artystyczny: Krzysztof Materna. To właśnie ten duet kieruje Teatrem Bagatela. 

Więcej >>> "Teatr Bagatela stał się ofiarą własnego sukcesu".

Wydarzenie odwołane

Misteria Paschalia, Off Camera, Festiwal Muzyki Filmowej, Festiwal Kultury Żydowskiej, Wianki, Noc Muzeów… To tylko niektóre z wydarzeń odwołanych w dotychczasowej, tradycyjnej formie w związku z pandemią. W tym roku większość tego typu wydarzeń odbyła się w trybie online – to m.in. Krakowski Festiwal Filmowy, wspomniany Festiwal Kultury Żydowskiej, Festiwal Boska Komedia i 18. edycja festiwalu Sacrum Profanum.Nie zabrakło za to Festiwalu Teatrów Ulicznych, który zorganizował Teatr KTO. Zobaczcie, jak wyglądała 33. ULICA:

Hotel Cracovia i jego przyszłość

Wielka miejska łąka, architektura i design w jednym miejscu…  Taka przyszłość czeka bardzo dobrze znany krakowianom hotel Cracovia. I w tym roku nie mogło zabraknąć pytania: co dalej z obiektem?

Odnotujmy. Ministerstwo kultury kilka miesięcy temu wpisało hotel na listę priorytetowych inwestycji, które mają być przygotowane do realizacji z funduszu odbudowy „pocovidowej”. W 2021 roku Muzeum Narodowe w Krakowie chce przeprowadzić konkurs architektoniczny.

– Ale pod warunkiem, że uda się zebrać wszystkie potrzebne dokumenty. To optymistyczna, ale wciąż realna wersja. Pamiętajmy jednak, że w czasach pandemii trudno cokolwiek planować bez zastrzeżeń. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy wszystkie prace zostaną wykonane na czas – zaznacza dyrektor MNK Andrzej Szczerski.

W grudniu z parkingu przed hotelem od strony al. Focha zniknęły wielkoformatowe reklamy.

Stary Teatr ma nowego dyrektora

6 października Waldemar Raźniak został oficjalnie powołany przez ministra kultury Piotra Glińskiego na nowego dyrektora Narodowego Starego Teatru. Zastąpił na stanowisku Marka Mikosa, który został odwołany – jak informuje resort kultury – z powodu wyników kontroli (2018 – 2020), podczas której stwierdzono liczne nieprawidłowości organizacyjne oraz pogłębiający się konflikt pomiędzy dyrektorem a zespołem teatru.

Nowe rządy w Filharmonii

Nowym dyrektorem Filharmonii Krakowskiej został Mateusz Prendota. Kolejny sezon instytucja rozpoczęła w wyremontowanej sali koncertowej w budynku przy ul. Zwierzynieckiej 1.

Dwa centra muzyki w Krakowie?

Centrum Muzyki na Grzegórzkach – wspólna inwestycja miasta i województwa, siedziba miejskich orkiestr i Filharmonii Krakowskiej. Tak miało być, ale teraz nie zanosi się na to, by inwestycja była realizowana wspólnie. Kraków prawdopodobnie będzie miał dwa takie obiekty. Jeden na wspomnianych Grzegórzkach, drugi – w Cichym Kąciku. 

Murale pod lupą urzędników

Miasto pracuje nad polityką muralową. „Batalia toczy się o zawłaszczenie miejskiej przestrzeni” – uzasadniają urzędnicy. 

Bez Konkursu Szopek Krakowskich

W tym roku nie spotkaliśmy się „pod Adasiem”. W związku z pandemią zabrakło tradycyjnej prezentacji szopek na Rynku Głównym.

Remont Bunkra Sztuki

W listopadzie rozpoczął się remont Bunkra Sztuki. Na czas prowadzonych prac galeria przeniosła się do Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.

Rzeźby na kładce Bernatka zniknęły i wróciły

10 października z kładki Bernatka zniknęły dobrze znane krakowianom rzeźby balansujące. Teraz dzieła Jerzego Kędziory wrócą na kładkę dzięki radnym dzielnicy Podgórze.

Muzeum na terenie dawnego KL Plaszow

Rada Miasta Krakowa podjęła decyzję o utworzeniu Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow. Więcej >>> Radni podjęli decyzję. Na terenie dawnego KL Plaszow powstanie muzeum

Nowoczesne i multimedialne muzeum na Kopcu Kościuszki

200 lat temu rozpoczęła się budowa Kopca Kościuszki. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się od uroczystego otwarcia Muzeum Kościuszkowskiego. Więcej >>> Nowoczesne i multimedialne muzeum na Kopcu Kościuszki już otwarte

Remont „Kossakówki”

Dokupienie dwóch działek, rozbudowa i zagospodarowanie zieleni. Tak ma zmienić się zabytkowa „Kossakówka” i jej otoczenie w przyszłości. Koszt? Według pierwszych szacunków 12 - 14 mln zł.

Eurowizja Junior. Nie w Krakowie, a Warszawie

Według pierwszych informacji Eurowizja Junior miała się odbyć w Krakowie, w Tauron Arenie. Krakowscy radni chcieli, aby władze miasta podjęły starania o organizację 18. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci.

Pożegnania

Rok 2020 był czasem pożegnań wybitnych artystów i ludzi kultury.

Nie żyje wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki

Nie żyje Giovanny Castellanos. Reżyser teatralny miał 40 lat

Nie żyje Dariusz Gnatowski. Aktor miał 59 lat

Zmarł Wojciech Pszoniak. Wybitny aktor miał 78 lat

Nie żyje piosenkarka Ewa Demarczyk

Nie żyje Piotr „Kuba” Kubowicz, artysta Piwnicy pod Baranami

23 grudnia, w wieku 70 lat zmarł Maciej Beiersdorf – wieloletni dyrektor Muzeum Historii Fotografii i animator życia fotograficznego w Krakowie. W 2016 roku Maciej Beiersdorf został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis w dziedzinie muzealnictwa.

comments powered by Disqus